Το Λαογραφικό Μουσείο της Ένωσης Ποντίων Πιερίας ιδρύθηκε από τον Ποντιακό Σύνδεσμο Πιερίας και στεγάζεται σε κτίριο που ανήκει στο Σύνδεσμο στο κέντρο της Κατερίνης, κοντά στο Δημοτικό Πάρκο. Άνοιξε το 1990, μετά από προσπάθειες συλλογής λαογραφικού υλικού που κατείχαν οικογένειες προσφύγων από τον Πόντο που είχαν εγκατασταθεί στην Πιερία. Σκοπός του μουσείου είναι να διατηρήσει και να προωθήσει τον πολιτιστικό πλούτο των Ελλήνων Ποντίων. Έχει περίπου 600 αντικείμενα κοινωνικού, λαογραφικού και ιστορικού ενδιαφέροντος, μερικά από τα οποία είναι εξαιρετικά πολύτιμα.
Λαογραφικό Μουσείο της Ένωση Ποντίων Πιερίας
0
( 0 Κριτικές)
Μουσείο
Σύνδεση
για υποβολή κριτικής
Τι είναι κοντά;
Προτεινόμενα
(δεν υπάρχουν κριτικές)
Πολιτιστικό Κέντρο
Συνεδριακό και Πνευματικό Κέντρο Κατερίνης «Εκάβη»
Συνεδριακό και Πνευματικό Κέντρο Κατερίνης «Εκάβη»
(δεν υπάρχουν κριτικές)
5.0
(1 κριτική)
(δεν υπάρχουν κριτικές)
Παρόμοια σημεία
Προτεινόμενα
(δεν υπάρχουν κριτικές)
Πολιτιστικό Κέντρο
Συνεδριακό και Πνευματικό Κέντρο Κατερίνης «Εκάβη»
Συνεδριακό και Πνευματικό Κέντρο Κατερίνης «Εκάβη»
(δεν υπάρχουν κριτικές)
(δεν υπάρχουν κριτικές)